Bize Ulaşın
Kum Tepsisi Terapisi

  Kum tepsisi terapisi, bireyin kendi dünyasını, bilinçdışı düzeyde inşa etmesini sağlamakta ve bu yönüyle de ruhsal iyileşmeyi gerçekleştirmektedir.

     Stresörlere verilen tepki, bireyden bireye farklılık gösteren geniş bir yelpazeye sahiptir. Bir kişi için travmatik olan bir stresör başka bir kişi için travmatik olmayabilir. Yalnız travmatik bir süreçle karşı karşıya kalındığında, benliği, bireyin bütünlüğünü sağlaması sebebiyle en iyi iyileştirme kaynağı olarak görebiliriz. Dolayısıyla her bireyin kendini iyileştirme gücüne sahip olduğunu söylememiz mümkündür. Diğer taraftan bilinçdışının hayatımızın kaynağı olması sebebiyle oraya yapılacak dokunuşlar hassas ve bilinçli olmalıdır.

      Her terapi ekollünde psikolojik iyileşme süreci doğası itibariyle duygusal  ve irrasyoneldir. Kum tepsisi terapisinde iyileşme sözel öncesi seviyede başlamaktadır. Yani konuşmadan, ifadeye başlamadan sadece minyatürlerle bilinçdışı rahatlama sağlanır. Kum, bireyin davranışını derinleştirerek terapötik süreci başlatır. Bu derinleşme kişiyi daha derin seviyeye çeker ve terapötik sürecin başarısını arttırır. Kum terapisinde,  kişilerin doğrudan bilinçdışı düzeyde çalışma yapmalarından dolayı asıl iyileşme de bu düzeyde gerçekleşir. İyileşme regresif  ve progresif hareketlerle ilerlemekte ve bu hareketler bireyde yeni bir bilinçlilik diğer bir ifadeyle farkındalık sağlamaktadır. Bu yeni bilinç; kişinin doğal iyileşme süreci, seçtiği minyatür, semboller,  sözel olmayan ifadeler ve deneyimden çıkan spontane konuşma ile gerçekleşir

       Kum tepsisi terapisinde her şey bilinçdışından gelir hiçbir durum, hiçbir çalışma bilinç seviyesinden gelmez. Kişi, konuşmadan, anlatmadan sadece seçtiği, hissettiği minyatür(ler) ile kendi iyileşmesini derinlemesine gerçekleştirebilir. Kum tepsisi terapisi, hem fizyolojik hem de fiziksel seviyede iyileşme sağlar. Yurt dışında sinir bilimciler tarafından aktif olarak uygulanan terapi ekolleri arasında yer almakla birlikte yine sinir bilimciler tarafından beyninde hasar oluşmuş kişiler için de uygulanmaktadır.

       Uygulanacak olan kum tepsisi terapisinde hedeflenen, bireylerdeki, kaygı,  depresyon, ölüm korkusu, somatizasyon, öfke, duygusal boşluk ve yalnızlık gibi durumların boşaltımını sağlıklı bir şekilde sağlamaktır. Kişi terapi sürecinde bilinçdışının rahatlama ve terapötik iyileşme sürecini kendi kontrol edebilmektedir. Kum tepsisi terapisi bireysel terapi  ve grup terapisi  şeklinde uygulanmaktadır.

      Bilinçdışının eşsiz ve kelimeler ile ifade edilmeyen/edilemeyen en etkili terapilerindendir.